Colonel GHEORGHE TOMA
  Director adjunct (consilier juridic șef) la Casa de pensii sectorială a Ministerului Apărării Naţionale

  Date personale:
  Data naşterii: 4 iulie 1970
  Locul naşterii: Vălenii de Munte, judeţul Prahova
  Naţionalitate: român
  Stare civilă: necăsătorit
 
Educaţie şi formare:
  1. 2013 – Curs postuniversitar – programul de formare şi dezvoltare profesională în diplomația apărării/ domeniul științe militare, informații și ordine publică – Facultatea de Securitate și Apărare - Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”;
  2. 2009 – Curs intensiv de învăţare a limbii engleze, nivel intermediar – Centrul de limbi străine al Statului Major General;
  3. 2005 – Universitatea ”Lucian Blaga” Sibiu – Facultatea de Drept ”Simion Bărnuțiu” – specializarea științe juridice
  4. 2003 - Curs de stat major pentru ofițerii de arme/specialități militare - Școala de Aplicație pentru Artilerie Terestră și Artilerie Antiaeriană ”Ioan Vodă” Sibiu;
  5. 1996 – Curs de perfecționare comandanți de baterii – Centrul de Instruire al Artileriei Terestre Ploiești;
  6. 1991 - Şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Artilerie ”Ioan Vodă” Sibiu / arma artilerie și rachete;
  7. 1988 – Liceul Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia.
 
Experienţă profesională: 
Din 03.07.2017: Director adjunct (consilier juridic șef) la Casa de pensii sectorială a Ministerului Apărării Naţionale;
septembrie 2012 – iulie 2017 - Șef secție (consilier juridic șef) în Secția juridică la Casa de pensii sectorială a Ministerului Apărării Naționale;
august 2010 – septembrie 2012 - Șef birou (consilier juridic principal) în biroul avize acte normative specifice la Direcția pentru Relația cu Parlamentul și asistență juridică;
iunie 2010 – august 2010 – Șef birou (consilier juridic principal) în biroul legislaţie şi expertiză tehnico-legislativă la Direcția pentru Relația cu Parlamentul și asistență juridică;
martie 2007 – iunie 2010 - Ofiţer 2 (consilier juridic) în biroul legislaţie şi expertiză tehnico-legislativă la Direcția pentru Relația cu Parlamentul și asistență juridică; 
februarie 2004  - martie 2007 - Ofiţer 3 în biroul achiziţii materiale clasa I, III, IV, şi V la Comandamentul Logistic Întrunit; 
iulie 2002 – februarie 2004 - Ofiţer 4 în compartimentul planificare şi conducere instrucţie la Regimentul 96 Aruncătoare Proiectile Reactive; 
august 2001 – iulie 2002 - Comandant baterie artilerie antiaeriană 57 mm la Centrul 137 Instrucție Mobilizare;
martie 1995 – august 2001 – Comandant baterie obuziere 152 mm la Divizionul 404 Artilerie;
aprilie 1993 – martie 1995 - Şef al transmisiunilor la Brigada 13 Artilerie;
iulie 1991 – aprilie 1993 - Comandant pluton comandă la Regimentul 13 Artilerie.
 
Distincţii şi decoraţii:
  1. Semnul onorific “În Serviciul Patriei” pentru ofiţeri, pentru XV ani de activitate și rezultate meritorii îndeplinirea atribuțiilor și în pregătirea profesională;
  2. Semnul onorific “În Serviciul Patriei” pentru ofiţeri, pentru XX de ani de activitate și rezultate meritorii îndeplinirea atribuțiilor și în pregătirea profesională;
  3. Semnul onorific “În Serviciul Patriei” pentru ofiţeri, pentru XXV de ani de activitate și rezultate meritorii îndeplinirea atribuțiilor și în pregătirea profesională
 
Limbi străine cunoscute:
Engleză
 
Top